POZNÁTE HACKERA?

PROBLÉM

Jak už jistě víte, čím více uživatelů se přesouvá do onlinového prostředí, tím více narůstá podíl hackerů a podvodných útoků. Podle průzkumu kyberbezpečnosti došlo v pandemických měsících v Evropě k řádovému nárůstu krádeží instagramových účtů – v loňském roce bylo zaznamenáno kolem dvou milionů takových případů. Níže jsme vám proto vypsali pár rad a tipů na to, jak útoky rozpoznat a jak se proti nim bránit. 

JAK POZNÁTE HACKERA?

Na podvodný e-mail od prince z Afriky, který Vás žádá o údaje k bankovnímu účtu za účelem zaslání části svého majetku, by už málo kdo odpověděl… za to na zprávu od vašeho blízkého kamaráda s odkazem na “důležitou fotografii” odpoví skoro každý, přesto se v obou případech jedná o formu hackingu. Metody kradení účtů a osobních údajů jsou totiž čím dál více sofistikovanější a využívají všemožných nástrojů za cílem autentičnosti. 

Tato upozornění můžou mít podobu: 

  • realistického mailingu, 
  • obyčejného e-mailu do schránky, 
  • soukromé zprávy, 
  • nebo označení na účtu stránkou tvářící se jako oficiální zastoupení Facebooku. 

Cílem těchto onlinových útoků je z vás vylákat přihlašovací údaje, platební data nebo dokonce obojí. 

Nápodoba realistického e-mailu

Nápodoba realistického e-mailu

Soukromé zprávy se zkráceným odkazem

Příklad podvodné stránky (chybná adresa)

CO JE
DŮLEŽITÉ

Facebook a Instagram po vás u ověřování porušení guidelines (nejčastější obsah emailů) nikdy nebude chtít přihlašovací ani platební údaje – pokud by byl nějaký problém s publikovaným obsahem, upozornění se vám zobrazí po přihlášení k profilu z oficiální aplikace/stránky.

Veškeré ověřování Facebook provádí v oficiálním prostředí – zmíněné aplikaci, webové stránce nebo Business Manageru. 

JAK SE NENECHAT
HACKNOUT

  • Vždy ověřujte, z jaké e-mailové adresy vám upozornění přijde – oficiální e-maily k Facebooku a Instagramu chodí z mailů s koncovkou Facebook.com, Instagram.com,. facebookmail.com nebo fb.com; pokud vás označí stránka nebo účet, jedná se vždy o podvod, stejně jako když vám přijde soukromá zpráva. 
  • pozorně čtěte odkazy v mailech – téměř vždy budou obsahovat zvláštní nesmyslné znaky v URL adrese, 
  • před otevřením odkazu v emailu nejdříve ověřte situaci přihlášením do aplikace nebo na webové stránce – veškeré informace ohledně porušení guidelines nebo zabezpečení účtu vždy uvidíte přímo po přihlášení nebo v Business Manageru 
  • ověřujte pravdivost informací – pokud jste přidávali vlastní fotku a e-mail vám hlásí, že jste „ukradli fotku jiného tvůrce“, nejspíše se bude jednat o snahu o hacknutí 
  • soustřeďte se na gramatiku – podobné e-maily většinou chodí s chybnými formulacemi a gramatickými nesmysly 
  • pokud si nebudete jisti, dřív, než odkaz otevřete, napište nám nebo Facebook podpoře https://www.facebook.com/help.